Wałbrzych

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Wałbrzych – (niem. Waldenburg) dawne miasto wojewódzkie ze 120tys. mieszkańców, po Wrocławiu drugie największe na Dolnym Śląsku. Położone w kotlinie, w Sudetach Środkowych, wśród siedmiu wzgórz – prawie jak Rzym... Wałbrzych słynął niegdyś z licznych kopalni węgla kamiennego oraz fabryk porcelany, których znakomite produkty trafiały w gusta klientów na całym świecie. Obecnie, z miasta całkowicie zniknął przemysł wydobywczy (pojawiły się za to niechlubne „kopalnie odkrywkowe” - biedaszyby),a więcej porcelany znajduje się w miejscowych muzeach niż na półkach zakładowych sklepów – dziś pracuje tylko Fabryka Porcelany Krzysztof. Wałbrzych przechodzi kolejną transformację – z miasta przemysłowego w miasto turystyczne.

Być może trudno w to uwierzyć, ale w Wałbrzychu działało kiedyś uzdrowisko. Dzielnica Stary Zdrój nie otrzymała nazwy przypadkiem – w XVII wieku wykorzystywano tu wody mineralne. 200 lat później węgiel okazał się być ważniejszy – intensywna eksploatacja pokładów spowodowała całkowity zanik miejscowych źródeł, a po uzdrowiskowej infrastrukturze pozostały ledwie dostrzegalne ruiny. Kurację leczniczymi wodami wciąż oferują sąsiedzkie Szczawno-Zdrój i nieodległa Jedlina-Zdrój.

XIX i XX wiek to intensywna industrializacja oraz rozrost Waldenburga. Miasto wchłaniało kolejne pobliskie wsie jako swoje dzielnice, powstawały kolejne kopalniane szyby, koksownie, elektrownie, huty, fabryki, manufaktury. Po II Wojnie Światowej Wałbrzych był wartościową zdobyczą. Po wysiedleniu Niemców sprowadzano tu specjalistów z wielu zakątków kraju, w tym oczywiście przenoszonych w ramach akcji „Wisła”. Osiedlali się tu również Ukraińcy, Romowie, Grecy, repatrianci z Francji, Belgii i Niemiec. Lata '90 to koniec prosperity – dalsza eksploatacja i produkcja, pozbawiona politycznie umotywowanych dotacji, okazała się być nieopłacalna. Zamknięcie wielu kopalń oraz zakładów ma swoje dobre i złe strony. Wiąże się z tym znaczny wzrost bezrobocia – tego problemu nie rozwiązało powstanie Specjalnej Strefy Ekonomicznej – ale również znaczna poprawa stanu środowiska naturalnego. To otwiera nowe możliwości.

Miejscowe tereny sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi – spacer, nordic walking, kolarstwo, bieganie i wiele, wiele innych. Dojście z dowolnego punktu Wałbrzycha na „obszar zielony” - park, łąkę, las – nie zabiera więcej niż 5 minut. Wprawdzie w obszarze miasta nie działa żadna stacja narciarska, to do miejscowości z wyciągami nie jest daleko. Rekreację wodną oferuje kompleks Aqua-Zdrój. Baseny na świeżym powietrzu pozostają zamknięte – trzeba poczekać na zapowiadany totalny remont stadionu w dzielnicy Nowe Miasto.

Region Wałbrzycha obfituje również w ciekawe miejsca związane z historią – ruiny Nowego Dworu, hitlerowskie mauzoleum (gdzie odprawiano rytuały okultystyczne) i podziemny kompleks Riese, szlacheckie pałace – owszem, nie wszystkie są w tak dobrym stanie i przyjazne turystom jak zamek Książ czy Stara Kopalnia. Przemiana Wałbrzycha w typowo turystyczną miejscowość wciąż daleka jest od zakończenia. Już dzisiaj jednak oferuje mnóstwo atrakcji wartych poznania i doświadczenia.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja