Położone na Dolnym Śląsku w Sudetach, lecz dość daleko poza Ziemią Kłodzką uzdrowisko Szczawno-Zdrój to jedna z typowo turystycznych miejscowości w regionie. Oczywiście z uwagi na szeroką w ---aktualnyrok---r. ofertę skutecznych zabiegów przyrodoleczniczych przyciąga przede wszystkim wszelkiego sortu kuracjuszy. Jednak również osoby, które czują się świetnie, przyjeżdżają w te rejony z całkiem sporą ochotą. Nawet krótki wypad na weekend może być interesujący i po brzegi wypełniony wyśmienitymi atrakcjami.

Weekend nad morzem

Weekend w uzdrowisku w Szczawnie-Zdroju to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcieliby odetchnąć w jakimś zacisznym i przytulnym zakątku. Z dala od stresującej pracy, hałaśliwych samochodów i innych wielkomiejskich (nie)przyjemności. W miasteczku, poza zamkniętym dla pojazdów deptakiem, wytyczono także prawdziwe enklawy - piękne, pełne zieleni parki. Najciekawiej zorganizowane okażą się z pewnością “Szwedzki” z zamieszkałymi przez dzikie kaczki jeziorkami i główny “Zdrojowy”. W tym drugim na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza Słoneczna Polana - od zawsze miejsce przeznaczone do aktywnej rekreacji, dziś przyciągające ogromnym placem zabaw dla dzieci, rozbudowaną siłownią terenową i ekstremalnym torem do 4-crossu.

Dla osób, które weekend lubią spędzać właśnie w jak najbardziej intensywny sposób, w sezonie ---aktualnyrok--- Szczawno i jego najbliższe okolice zapewniają bardzo szeroką gamę możliwości. Na temat szlaków pieszych i rowerowych nie ma się co rozwodzić - i tak większość turystów na cel dłuższej wyprawy wybiera górujący nad okolicą Chełmiec. Wyjątkowo mocnym punktem uzdrowiska są malownicze tereny do jazdy konnej - a kto nie jest pewnym jeźdźcem, ten może w komfortowych warunkach popracować nad umiejętnościami w Stadninie Koni Dworzysko lub w wałbrzyskim Stadzie Ogierów Książ.

Poszukując różnorodnych opcji na sportowy wypoczynek w trakcie weekendu w uzdrowisku w Szczawnie, nie wolno pomijać tego, czym w ---aktualnyrok---r. dysponują pobliskie miejscowości. Nowoczesnym i multidyscyplinarnym ośrodkiem - Aqua Zdrojem - może się pochwalić sąsiedni Wałbrzych. W skład kompleksu wchodzą m.in. klub fitness, park wodny, salon SPA, zespół boisk i hala sportowo-widowiskowa. Z kolei Rybnica Leśna, Rzeczka czy Boguszów Gorce posiadają infrastrukturę narciarską. Od łagodnych stoków dla początkujących w rodzaju “Muflona”, przez posiadający 5 różnych pod względem trudności tras “Górnik”, aż po wybitnie strome zbocza na Dzikowcu.

Weekend w górach

Równie intrygująco prezentują się okoliczne zabytki, instytucje kultury czy muzea - to przecież równie dobry sposób na produktywne wykorzystanie weekendu w Szczawnie-Zdroju, co dbanie o zdrowie i kondycję. Samo uzdrowisko przyciąga uwagę głównie wydarzeniami w Teatrze Zdrojowym, stylową i kameralną Pijalnią Wód Mineralnych czy monumentalnym, choć nieco podupadłym Domem Zdrojowym. Jeszcze ciekawiej przedstawiają się atrakcje w Wałbrzychu. Raz: Zamek Książ, trzeci największy w całej Polsce, do tego związany z kolorową Palmiarnią. Dwa: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, urządzone w dawno zamkniętym zakładzie górniczym. Trzy: miniaturowe Centrum Nauki Kopernik, czyli ExploraPark.

Jak widać Szczawno-Zdrój to z krajoznawczego punktu widzenie coś o wiele więcej, niż tylko malowniczo położone w górach uzdrowisko z długimi tradycjami. To prawdziwy róg obfitości, z którego każdy może wybrać to, co lubi najbardziej.


Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij