Zamek Książ

Trzeci największy zachowany zamek w Polsce. Nazywany niegdyś „zamkiem z bajki” i „Perłą Śląska”. Mieszanka architektonicznych stylów wynikająca z długiej historii oraz licznych zmian celów funkcjonowania, przepiękne położenie, wciąż niezbadane tajemnice czy wreszcie bogate zaplecze, czynią z Zamku Książ wielką atrakcję turystyczną.

Według lokalnych podań, pierwszą twierdzę w tym miejscu wzniósł rycerz na polecenie cesarza niemieckiego. Po jednej z wypraw wasal podarował swojemu suwerenowi worek pełen węgla, znalezionego gdzieś w leśnej jaskini. Zachwycony możliwościami „czarnego złota” władca polecił natychmiast wybudować warownię, który broniłaby dostępu do bogactwa, a swojemu poddanemu nadał miano Funkenstein – Krzeszący Iskry z Kamieni. Miało się to dziać ok. 933 roku.

Wiadomo na pewno, że swój zamek wybudował książę świdnicki Bolko I pod koniec XIII wieku. Przez lata twierdza przechodziła z rąk do rąk – to Piastów, to Czechów, to zdobywały ją bandy rozbójników i wolnych rycerzy. Dwieście lat po Bolku, król Władysław Jagiellończyk zdecydował się oddać Książ pod zastaw rodzinie Hochbergów. W efekcie zamek stał się ich dziedziczną własnością na niemal pół millenium.

W połowie XVII stulecia przekształcili Książ ze średniowiecznej warowni w bogatą, barokową rezydencję, ze stylowymi ogrodami, pełną zdobionych mebli, rzeźb, drogich obrazów, gobelinów itd. itp. W późniejszych latach dobudowywano m.in. dwa neorenesansowe skrzydła, Palmiarnię, wielokrotnie przemalowywano i przerabiano frontową elewację. Jeszcze w latach '20 i '30 XX wieku pałac uchodził za jedną z najpiękniejszych i najbogatszych siedzib arystokratycznych. Aktualnie wnętrza Książa są oczywiście znacznie uboższe, do tego z różnych względów nie wszystkie piętra i sale są udostępnione zwiedzającym.

Po skonfiskowaniu posiadłości przez hitlerowców, pod zamkiem wykopano sieć tuneli. Jedni mówią że Książ miał stać się rezydencją Führera, więc budowano tajne drogi ewakuacji. Inni, że miała to być część kompleksu Riese (niem. Olbrzym; pozostałości znajdują się m.in. w Walimiu, Głuszycy, Włodarzu), gdzie Niemcy mieli pracować nad cudowną bronią, która odmieni losy wojny. Pojawiały się też pogłoski o ukryciu w pobliżu słynnej bursztynowej komnaty.

Na terenie zamku Książ znajdują się m.in. XVIII-wieczne ruiny stylizowanego na starszą gotycką twierdzę pałacu (tzw. „Stary Książ”) oraz Mauzoleum Hochbergów – rodzinny grobowiec słynnego rodu. Spoczywała w nim również księżna Daisy, jednak pod koniec II WŚ Niemcy zdecydowali się przenieść w nieznane miejsce jej trumnę (oraz liczne kosztowności), w obawie przed Sowietami, niekoniecznie szanującymi spokój zmarłych oraz ich dziedzictwo.

Z imprez cyklicznych organizowanych w Książu, warto polecić Festiwal Kwiatów i Sztuki – piękna kontynuacja tradycji związanych z Palmiarnią – oraz Dolnośląski Festiwal Tajemnic. Trzydniowe święto każdego domorosłego Indiany Jonesa i Sherlocka Holmesa, z licznymi wykładami, prelekcjami, pokazami i rekonstrukcjami dot. wszystkiego, co dla przeciętnego zjadacza chleba pozostaje mroczną sztuką (np. tajniki kryminalistyki czy... stomatologii) lub wciąż skrywa jakieś nieodkryte sekrety i niedopowiedzenia – przede wszystkim historia.

Warto dodać, że istnieje możliwość nabycia wejściówek łączonych - "Explore Wałbrzych" zawiera nie tylko podstawowe zwiedzanie Książa i pobliskiej Palmiarni (ogrody księżnej Daisy są zawarte w każdym bilecie na zamek), ale też niezwykły zabytek przemysłowy Starą Kopalnię.

Dodaj opinię

Zwiedzanie Zamku Książ bez przewodnika:

 • Zamek, tarasy zamkowe i palmiarnia - normalne 33 zł, ulgowe 23 zł
 • Zamek, tarasy zamkowe, palmiarnia i stajnie - normalne 38 zł, ulgowe 28 zł

Zwiedzanie Zamku Książ bez przewodnika + wstęp na wystawę "Movie Heroes":

 • Zamek, tarasy zamkowe, palmiarnia i wystawa - normalne 49 zł, ulgowe 34 zł
 • Zamek, tarasy zamkowe, palmiarnia, stajnie i wystawa - normalne 53 zł, ulgowe 38 zł

"Od Piastów do tajemnic II wojny" - zwiedzanie z przewodnikiem (codziennie o 11:00 i 14:00, oraz tworzone na bieżąco grupy - czas oczekiwania maks. 60 minut)

 • normalne 38 zł
 • ulgowe 28 zł

Cykliczne wydarzenie "Nocne Zwiedzanie" - 50 zł/os.

"Explore Wałbrzych" - zwiedzanie Zamku Książ bez przewodnika, Palmiarnia oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia:

 • normalne 52 zł
 • ulgowe 37 zł
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

“Perła Śląska”, trzeci największy spośród zamków zachowanych w Polsce. Pierwszy Książ powstał już w XIII wieku - choć są legendy mówiące o X stuleciu. Swój obecny wygląd zamek zawdzięcza Hochbergom, którzy w XVII w. przekształcili obronną twierdzę w wystawną, barokową rezydencję. W komnatach Książa zachowało się sporo pięknych mebli, gobelinów, obrazów etc.

Zamek Książ adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zamek Książ, zobacz gdzie w Szczawnie Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zamek Książ.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Zamek Książ. Redakcja serwisu www.szczawnozdroj.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 23-38 zł
  Zamek Książ cena biletu ulgowego: 23-38 zł
 • 33-53 zł
  Zamek Książ cena biletu normalnego: 33-53 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zamek Książ opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij