Stary Książ

Malownicze i romantyczne ruiny, położone bardzo blisko Zamku Książ. Jednak wbrew nazwie, nie są to pozostałości po oryginalnej, średniowiecznej twierdzy, tylko stylizowanej budowli z końcówki XVIII wieku.

Ówczesny pan książańskich włości, Hans Heinrich VI von Hochberg, postanowił zadbać o dodatkową atrakcję dla znamienitych gości, których z racji swojej pozycji przyjmował regularnie. Polecił Christianowi Wilhelmowi Tischbeinowi zaprojektowanie i zbudowanie sztucznego, gotyckiego zamku. Od razu w stanie ruiny. Prace trwały od 1794 do 1797 roku, budowla stanęła prawdopodobnie na tym samym wzniesieniu, gdzie wiele wieków wcześniej swoją warownię wybudował Bolko I.

W Starym Książu, usytuowanym nad stromym urwiskiem tuż przy rzece, hrabia zapewniał bardzo “średniowieczne” rozrywki: turnieje rycerskie, bale kostiumowe etc. Na co dzień “Alte Burg Fürstenstein” służyło za swego rodzaju muzeum - były tutaj m.in. galeria obrazów, sala tortur oraz spory arsenał najróżniejszych broni. W XIX wieku pojawiły się także gospody i punkty widokowe.

Ten jedyny w swoim rodzaju park rozrywki został niemal doszczętnie zniszczony w 1945 roku. Na terenie Starego Książa, już po zajęciu przez Armię Czerwoną, wybuchł wielki pożar. Żywioł strawił większość konstrukcji, ostały się tylko niektóre fragmenty głównego budynku, kaplicy i renesansowych portali.

Do naprawdę zrujnowanych ruin Starego Książa prowadzą trzy szlaki turystyczne: zielony z Palmiarni, z Zamku Książ czerwonym do Cisu Bolko i dalej zielonym, a także żółta trasa z Podzamcza, w pewnym momencie przechodząca w czerwoną.

Dodaj opinię

Urocze pozostałości po jedynym w swoim rodzaju średniowiecznym parku rozrywki, który w latach 1794-97 utworzył Hans Heinrich VI von Hochberg. Arystokrata kazał od zera zbudować zniszczony gotycki zamek, gdzie podejmował swoich gości i organizował zabawy. Utworzył w nim też bogato wyposażone muzeum. Stary Książ spłonął w 1945 r., stając się autentyczną ruiną.

Stary Książ adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Stary Książ, zobacz gdzie w Szczawnie Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Stary Książ.
  • Ulica
    Piastów Śląskich
    Stary Książ mieści się przy ulicy Piastów Śląskich w Szczawnie Zdroju
  • 58-306 Wałbrzych
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Stary Książ opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij