Schronisko PTTK Andrzejówka

Zwycięzca - a może raczej zwyciężczyni? - mnóstwa rankingów na najlepsze górskie schronisko w Polsce, co wystarcza za wszystkie rekomendacje. Wiele mówi również o panującym tutaj klimacie, warunkach pobytu i podejściu personelu do strudzonych wędrowców.

Stylowy, drewniany budynek wzniesiono w 1933 roku - zaprojektowali go F.W. Krönke do spółki z H. Brochenbergerem. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był aptekarz, ówczesny prezes Wałbrzyskiego Związku Górskiego Andreas Bock. To od jego imienia wzięła się nazwa obiektu. Parę lat po otwarciu gościem schroniska była sama królowa Niderlandów Wilhelmina, razem z uczącą się jazdy na nartach księżniczką Julianą. Od tamtej pory w “Andrzejówce” właściwie nie było żadnych rewolucyjnych zmian, tylko dostosowanie do zmieniających się wymogów współczesności.

Aktualnie obiekt posiada 28 łóżek w pokojach dwu- i czteroosobowych, w standardzie turystycznym. Do tego niezbędne zaplecze sanitarne, ogrzewanie i bardzo chwalony przez turystów bufet. Wszelkie dania przygotowywane są na miejscu, według domowych przepisów. Sale jadalne są bardzo przestronne i pomysłowo przystrojone - w schronisku regularnie organizowane są rozmaite koncerty i występy artystyczne.

“Andrzejówka” leży u stóp szczytu Waligóra na wysokości ok. 796 m n.p.m., zaraz przy Przełęczy Trzech Dolin w Górach Suchych - najwyższym pasmie Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych. Szlaki turystyczne rozchodzą się stąd dosłownie we wszystkich kierunkach: do Wałbrzycha, do Sokołowska, do Czech, do Walimia… a każda trasa wiedzie przez malownicze, górskie tereny. Odnóg odchodzących od schroniska jest dokładnie 9. Przy czym placówka PTTK służy turystom najczęściej jako punkt początkowy i końcowy wycieczki - samochodem można podjechać praktycznie pod same drzwi. A niedaleko jest też przystanek autobusowy wałbrzyskiej komunikacji miejskiej - linia 12.

Dodaj opinię
 • opłata za nocleg w schronisku - 40 zł od osoby
 • dzieci w wieku 3-13 lat pod opieką dorosłych - 20 zł
 • dzieci do trzeciego roku życia - bezpłatnie
 • koszt pościeli +10 zł/os.
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Zdaniem wielu górskich wyjadaczy - najlepsze, najbardziej klimatyczne schronisko w Polsce. Od zawsze w czubie różnych zestawień i rankingów. “Andrzejówka” może się pochwalić stylowym, drewnianym budynkiem, tradycją sięgającą 1933 roku, bogatym i domowym menu oraz aktywną działalnością kulturalną. Warunki noclegowe to 28 miejsc w dość standardowych pokojach.

Schronisko PTTK Andrzejówka adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Schronisko PTTK Andrzejówka, zobacz gdzie w Szczawnie Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Schronisko PTTK Andrzejówka.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Schronisko PTTK Andrzejówka. Redakcja serwisu www.szczawnozdroj.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 20-30 zł
  Schronisko PTTK Andrzejówka cena biletu ulgowego: 20-30 zł
 • 40-50 zł
  Schronisko PTTK Andrzejówka cena biletu normalnego: 40-50 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Schronisko PTTK Andrzejówka opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij