Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

Najstarszy zachowany zabytek w Wałbrzychu - historia tego niewielkiego kościółka sięga najprawdopodobniej 1191 roku. Według powtórzonej w kilku źródłach legendy, cudem uratowany rycerz odwdzięczył się Maryi wybudowaniem drewnianej kaplicy z figurką Matki Bożej Bolesnej. Niedługo po tym za ołtarzem wybiło źródełko, którego cudowna woda uzdrowiła wiele chorób. Zwłaszcza oczu.

Najstarsze pisane wzmianki o miejscu pielgrzymek pochodzą z 1305 r., z dokumentów biskupstwa wrocławskiego. W 1428 r. skromną kapliczką zastąpił murowany, aczkolwiek niewielki kościół. Jego obecny kształt to efekt gruntownej przebudowy, zainicjowanej w drugiej dekadzie XVIII wieku. Do dziś zachowały się m.in. bogaty, barokowy ołtarz ze wspominaną Pietą, zabytkowe organy, mistrzowsko wyrzeźbione konfesjonały i motywy roślinne na suficie. W 1845 r. jakoby uzdrawiająca krynica przepadła - był to negatywny skutek coraz intensywniejszych prac górniczych.

Co ciekawe, świątynia cały czas pozostawała pod opieką katolików. Nie zmieniły tego ani reformacja, ani dekret króla Prus Fryderyka Wilhelma II, który nakazywał oddanie wszystkich przybytków pod nadzór protestanckich duchownych. Burmistrz Wałbrzycha Krzysztof Reis wystosował specjalny list do władcy z prośbą o ustanowienie wyjątku - zwrócił w nim uwagę, że sanktuarium jest znacznie starsze niż samo miasto. Monarcha wyraził zgodę.

Sanktuarium zarządzane jest przez pobliską parafię Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów.

Dodaj opinię

Najstarszy spośród zachowanych zabytków w okolicy, wybudowany prawdopodobnie pod koniec XII w. Początkowo była to jedynie drewniana kapliczka, a dzisiejszą, barokową świątynkę postawiono ok. 1718 r. Większość wyposażenia sanktuarium - np. ołtarz z cudowną pietą - zachowała się do dzisiaj. W kościółku miało bić uzdrawiające źródło, lecz zniknęło w połowie XIX w.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, zobacz gdzie w Szczawnie Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij