Ruiny zamku Cisy

Zabytkowe pozostałości po murowanej twierdzy, którą prawdopodobnie wzniósł książę jaworsko-świdnicki Bolko I w pierwszej połowie XIV wieku, w miejscu strzeżonym wcześniej przez drewniany gród - najstarsze wzmianki o ufortyfikowaniu stromego zbocza nad rzeką Czyżynką pochodzą z 1241 roku.

Kolejni właściciele Cisów systematycznie rozbudowywali zamek. Byli wśród nich zarówno wysoko urodzeni przedstawiciele możnych i wpływowych rodów - takich jak von Boltzowie, Czettritzowie czy Zeisperckowie - jak też rycerze-rozbójnicy, których nazwiska nie trafiły na karty historii. W XV wieku, w wyniku wojen husyckich zamek Cisy został zniszczony, a następnie gruntownie przebudowany i wzmocniony.

Blisko 200 lat później sytuacja się powtórzyła, tyle że po zdobyciu i spaleniu twierdzy przez Szwedów w Wojnie Trzydziestoletniej zamku już nie odbudowano. Niektórzy właściciele kompletnie nie przejmowali się ruinami, inni starali się zachować je w jak najlepszym stanie. Np. Walther Brehmer w latach ‘20 XX wieku doprowadził do częściowej rekonstrukcji bramy wjazdowej i głównej wieży. Dzięki temu z Cisów pozostało zdecydowanie więcej murów niż z innych, równie wiekowych budowli.

Do ruin zamku Cisy lub w jego pobliże prowadzą w sumie trzy różne szlaki. Są to trasa niebieska Książańskiego Parku Krajobrazowego, zaczynający się na Grodnie zielony Szlak Zamków Piastowskich oraz oznaczany na żółto-niebiesko-żółto Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej.

Dodaj opinię

Uroczy zabytek, pięknie wpisany w pejzaż KsiążańskiegoParku Krajobrazowego. Ruiny położone są na stromym wzniesieniu nad rzeką, prowadzą do nich przynajmniej 3 różne trasy. Zamek Cisy wzmiankowany jest już w XIII-wiecznych dokumentach, a murowana twierdza powstała w kolejnym stuleciu. Dzieło zniszczenia dokonało się w trakcie Wojny Trzydziestoletniej.

Ruiny zamku Cisy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Ruiny zamku Cisy, zobacz gdzie w Szczawnie Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Ruiny zamku Cisy.
  • 58-160 Cieszów Górny
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Ruiny zamku Cisy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij