Palmiarnia

Zabytkowy obiekt, zimowy ogród pani zamku Książ księżnej Daisy. Najstarsze tego typu miejsce w Polsce. Przez lata zaniedbywane, powoli odzyskuje dawną świetność. Jeszcze w 2013 r. liczbę reprezentowanych w Palmiarni gatunków, szacowano na ok. 80. Po remontach i pracach w kotłowni, zimowe temperatury wytrzymują nie tylko „palmy syberyjskie”. Obecnie, kierownictwo informuje o kolekcji ponad 250 gatunków roślin z różnych kontynentów i stref klimatycznych.

Palmiarnia to park z cieplarniami o powierzchni ok. 1900 m² wybudowany na początku XX wieku na polecenie Jana Henryka XV Hochberga – jako prezent dla małżonki zakochanej w kwiatach. Było to miejsce towarzyskich spotkań, przyjęć i koncertów. Ich dopełnieniem były niecodzienne wrażenia estetyczne, które zapewniały licznie gromadzone i stale pielęgnowane rośliny oraz mała zwierzyna.

Do dziś przetrwały niektóre z palm daktylowych, sprowadzonych przez założyciela. Mieszczą się w głównym, wysokim na 15 metrów murowano-szklanym budynku. Część z podpórek dla roślin i ozdób, jak groty czy kaskady, wykonano zastygłą lawą wyrzucaną przez Etnę na Sycylii. Warto zwrócić szczególną uwagę również na pierzastolistne kencje oraz kaktusowy ogródek, w którym dominują amerykańskie agawy. Poza nimi można przyjrzeć się też bliżej roślinom japońskim, rododendronom czy rozmaitym gatunkom róż.

Ważne – wizyta w Palmiarni jest wliczona w cenę każdego biletu wstępu na pobliski zamek Książ. Poza tym można nabyć bilety łączone do Zamku Książ, Palmiarni oraz położonego nieco dalej Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.

Dodaj opinię

Wejściówki do samej Palmiarni:

 • normalne 8 zł
 • ulgowe 5 zł

Wejściówki do Palmiarni i różnych części oraz wystaw w Zamku Książ:

 • normalne 33-53 zł
 • ulgowe 23-38 zł

Wejściówki do Palmiarni, Zamku Książ oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia:

 • normalne 52 zł
 • ulgowe 37 zł
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Wyjątkowy prezent dla Daisy von Pless, dzięki któremu księżna cieszyła się egzotycznymi kwiatami i pięknymi roślinami również zimą. Zabytkowy obiekt, wzniesiony z początkiem XX stulecia, ani trochę nie zmienił profilu swojej działalności. Do dziś przetrwały niektóre palmy daktylowe zasadzone przez założycieli palmiarni, w sumie rośnie tu ponad 250 gatunków.

Palmiarnia adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Palmiarnia, zobacz gdzie w Szczawnie Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Palmiarnia.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Palmiarnia. Redakcja serwisu www.szczawnozdroj.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 5-38 zł
  Palmiarnia cena biletu ulgowego: 5-38 zł
 • 8-53 zł
  Palmiarnia cena biletu normalnego: 8-53 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Palmiarnia opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij