Muzeum Gross-Rosen

Niekwestionowanym symbolem okrutnych zbrodni dokonywanych przez Niemców i nazistowskich kolaborantów w czasie II Wojny Światowej jest oświęcimskie Auschwitz-Birkenau. Podobnych obozów koncentracyjnych powstało w Europie znacznie więcej - jednym z takich miejsc jest rogoźnickie Gross-Rosen, gdzie od sierpnia 1940 roku do lutego 1945 r. życie straciło co najmniej 40 tysięcy osób.

Więźniowie, którzy tu trafili - było ich ok. 125 000 - kierowani byli do niewolniczej pracy. Przede wszystkim w okolicznych kamieniołomach, ale też do budowy tajemniczego kompleksu “Riese” (niem. “Olbrzym”) w Górach Sowich. Do lat powojennych z obozu zostały m.in. główna brama z dwiema wartowniami - wraz z “witaczem”, cynicznym “Arbeit Macht Frei” - ściana śmierci gdzie przeprowadzano masowe egzekucje, piec polowego krematorium, obozowy dzwon i fundamenty wielu budynków: baraków, wież strażniczych itd.

W wyremontowanych bądź wiernie zrekonstruowanych pomieszczeniach przygotowano szereg mocnych, historycznych wystaw. Przybliżają one obozowe realia, nieludzkie traktowanie, genezę i dzieje europejskich systemów totalitarnych czy relacje tych, którzy przeżyli piekło obozu Gross-Rosen.

Dodaj opinię

Indywidualny wstęp do muzeum Gross Rosen - bezpłatny

Wejściówka rodzinna, do 5 dorosłych oprowadzanych przez przewodnika - 20 zł

Przewodnik po muzeum, obowiązkowy dla grup 10-osobowych i większych:

 • język polski - 15 osób 30 zł, do 40 osób 60 zł 
 • język obcy - 15 osób 70 zł, do 40 osób 120 zł

Dodatkowa, płatna projekcja filmu dokumentalnego dla grup:

 • seans półgodzinny - turyści indywidualni 3 zł, grupy 25 zł
 • seans godzinny - turyści indywidualni 5 zł, grupy 50 zł
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Wzruszające miejsce pamięci i wartościowe muzeum, przypominające o jednym z najbardziej nieludzkich rozdziałów w dziejach. Według dostępnych danych, przez bramę z napisem “Arbeit Macht Frei” w Rogoźnicy przeszło ok. 125 000 więźniów. Okrutną śmiercią zginął co trzeci. W pozostałościach po Gross-Rosen i kilku sumiennie zrekonstruowanych czeka 6 wystaw stałych.

Muzeum Gross-Rosen adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Gross-Rosen, zobacz gdzie w Szczawnie Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Gross-Rosen.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Gross-Rosen. Redakcja serwisu www.szczawnozdroj.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 0-25 zł
  Muzeum Gross-Rosen cena biletu ulgowego: 0-25 zł
 • 0-25 zł
  Muzeum Gross-Rosen cena biletu normalnego: 0-25 zł
 • 20-45 zł
  Muzeum Gross-Rosen cena biletu rodzinnego: 20-45 zł
 • Grupowy od 30 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Gross-Rosen opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij