Muzeum Porcelany w Pałacu Albertich

Swego czasu produkcja doskonałej jakości porcelany była - obok wydobycia węgla w licznych kopalniach - jednym ze znaków rozpoznawczych Wałbrzycha. Dziś spośród kilku niegdysiejszych fabryk nadal działa ledwie jedna, ale to zawsze lepiej niż w przypadku całkowicie upadłego przemysłu górniczego.

Wałbrzyskie Muzeum Porcelany posiada trzy główne działy. Naturalnie główną rolę odgrywa dział ceramiki, koncentrujący się na praktycznych i artystycznych wyrobach z masy porcelanowej. Piękne przykłady kamionki, fajansu, biskwitów, majoliki, terakoty czy porcelany szkliwionej zajmują większość gablot placówki. Eksponaty pochodzą z wielu różnych wytwórni na świecie.

Z kolei dział sztuki prezentuje dorobek artystyczny z wielu różnych dziedzin. Przede wszystkim obrazy (w tym malowidła z XVIII i XIX wieku) i grafiki, ale również rzeźby, kunsztowną biżuterię, piękne wyroby kowali, konwisarzy i innych rzemieślników. Jest dział historii miasta i regionu, którego najmocniejszą stroną są wartościowe archiwa: dokumenty, mapy, fotografie, gazety, monety, herby, sztandary, dawny sprzęt górniczy etc. Do tego każdy z działów dysponuje stosownym do tematu, bogatym zbiorem wiekowych (głównie niemieckojęzycznych) ksiąg. Oczywiście muzeum organizuje bardzo różne wystawy czasowe.

Siedzibą placówki jest zabytkowy Pałac Albertich, wybudowany w latach 1801-03. Był klasycystyczną rezydencją zamożnego mieszczanina, zaprojektowaną przez ucznia słynnego Carla Gottharda Langhansa, niejakiego L. Niederräckera. Dworek, kupiony później przez Albertich - założycieli pierwszej w okolicy mechanicznej tkalni - ma trzy oryginalnie połączone skrzydła, ułożone na kształt litery U. Pierwsze muzeum powstało tutaj w 1908 roku, założone przez regionalne Towarzystwo Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej.

Dodaj opinię
 • wejściówki normalne - 5-8 zł
 • wejściówki ulgowe - 5 zł
 • wejściówki rodzinne (od 1+1, maks. 4 osoby) - 15 zł
 • usługa przewodnicka dla grupy zorganizowanej - 20-40 zł
 • warsztaty i zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych - 5-12 zł/os.
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Instytucja z bogatą i interesującą ekspozycją, mieszcząca się w zabytkowym dworku. Zastawa stołowa i ceramiczne rzemiosło artystyczne są tutaj oczywiście bardzo ważne, lecz nie są to jedyne wystawy. Muzeum Porcelany pozwala też poznać historię Wałbrzycha, zapewnia też kontakt z wieloma trendami w sztuce. Klasycystyczny pałacyk pochodzi z pierwszych lat XIX w.

Muzeum Porcelany w Pałacu Albertich adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Porcelany w Pałacu Albertich, zobacz gdzie w Szczawnie Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Porcelany w Pałacu Albertich.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Porcelany w Pałacu Albertich. Redakcja serwisu www.szczawnozdroj.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 5 zł
  Muzeum Porcelany w Pałacu Albertich cena biletu ulgowego: 5 zł
 • 5-8 zł
  Muzeum Porcelany w Pałacu Albertich cena biletu normalnego: 5-8 zł
 • 15 zł
  Muzeum Porcelany w Pałacu Albertich cena biletu rodzinnego: 15 zł
 • Grupowy od 5 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Porcelany w Pałacu Albertich opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij