Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki

Jeszcze parędziesiąt lat temu w szybie „Julia” wydobywano węgiel. Teraz funkcjonuje tu nowoczesny, multi-tematyczny kompleks kulturalny – od industrialnego muzeum, przez galerię sztuki, halę koncertową, po kawiarnię, „kuźnię talentów” oraz... sezonową miejską plażę. A to jeszcze nie wszystko.

Muzeum Przemysłu i Techniki w niebanalny sposób prezentuje historię przemysłu, ze szczególnym uwzględnieniem górnictwa i podziemnych korytarzy kopalni. Wiekowe eksponaty, oryginalne konstrukcje, pionierskie rozwiązania technologiczne, multimedialne prezentacje dot. zasad geologii czy właściwości węgla, efektywnie i efektownie przekazują klimat epoki industrialnej. Dodatkowo po całym terenie kompleksu Starej Kopalni rozsiano odrestaurowane maszyny lub ich elementy.

Kto zawsze pragnął ulepić własny kubek lub zwyczajnie w przyjemny sposób poprawić swoje zdolności manualne, kieruje się do Centrum Ceramiki Unikatowej na warsztaty garncarskie. Wystawy ceramicznych dzieł sztuki pokażą, jakie efekty poza przedmiotami praktycznymi można osiągnąć (po wieeelu latach praktyki) w tej dziedzinie. Wartościowe prace z pozostałych dziedzin artystycznego rzemiosła prezentowane są na wystawach czasowych w Galerii Sztuki.

Stara Kopalnia stała się siedzibą ważnych instytucji kulturalnych – Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych oraz Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury. Dzięki temu na terenie kompleksu regularnie odbywają się różnorodne lekcje i warsztaty, pozwalające doskonalić artystyczne oraz rzemieślnicze (i nie tylko) umiejętności. Natomiast w tzw. Łaźni łańcuszkowej regularnie organizowane są przedstawienia, występy oraz muzyczne koncerty. Ciekawostka przyrodnicza – latem na wolnej przestrzeni wysypano tony piachu, a potem postawiono leżaki, parasole, sztuczne palmy i inny plażowy osprzęt. Zamiast zbiornika wodnego – mała kurtyna wodna.

Na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu funkcjonują jeszcze kawiarenka „Caffe Sztygarówka” z czytelnią, centrum dla organizacji pozarządowych, sale konferencyjne oraz niewielki, przytulny pensjonat. Po dniu pełnym wrażeń można udać się na Wieżę Ekologii i z wysokości podziwiać rozległą panoramę Wałbrzycha i Sudetów.

Kopalnia węgla kamiennego w miejscu współczesnego kompleksu działała już w XVII wieku. Po „czarne złoto ziemi wałbrzyskiej” górnicy schodzili przez ponad 300 kolejnych lat. Ostatnią bryłkę węgla oficjalnie wykopano w 1996 roku, a kopalnię zamknięto z powodu nierentowności wydobycia. Po wieloletniej i kosztownej rewitalizacji terenu w listopadzie 2014 r. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia otworzyła swoje podwoje dla gości (przy czym modernizacja i zagospodarowanie obiektów nie zakończyło się jeszcze w 100%, więc liczba atrakcji z czasem się zwiększy – w planach jest m.in. duże centrum ze ścianami i skałkami do wspinaczki). Kompleks SK już może pochwalić się kilkoma wyróżnieniami – trafił na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (na liście jest ok. 80 obiektów, w tym 6 innych w Polsce) oraz zdobył tytuł Zabytek Zadbany przyznawany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Dodaj opinię

Ceny biletów na zwiedzanie Starej Kopalni:

 • normalne 20 zł
 • ulgowe 15 zł
 • grupowe 15 zł od osoby (minimum 15 osób ; w grupach szkolnych 1 opiekun na 15 dzieci wchodzi za darmo)
 • rodzinne 55 zł

Koszt warsztatów, gier terenowych, animacji, lekcji muzealnych etc. dla grup - przede wszystkim dzieci i uczniów: od 5 do 15 zł od osoby za jedne zajęcia, trwające 30-120 minut

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Przywrócona do świata żywych zabytkowa kopalnia węgla kamiennego. Przemysł wydobywczy musiał jednak ustąpić zakrojonej na bardzo szeroką skalę działalności kulturalnej. W SK działają m.in. Muzeum Przemysłu i Techniki, Centrum Ceramiki Unikatowej i wiele innych ośrodków. Trzeba pamiętać, że w momencie otwarcia rewitalizacja obiektu nie była jeszcze zakończona.

Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki, zobacz gdzie w Szczawnie Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki. Redakcja serwisu www.szczawnozdroj.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 15 zł
  Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki cena biletu ulgowego: 15 zł
 • 20 zł
  Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki cena biletu normalnego: 20 zł
 • 55 zł
  Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki cena biletu rodzinnego: 55 zł
 • Grupowy 15 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij